Przeprowadzka to nowy rozdział w życiu, w którym mimo, że zmienia się tylko nasz adres zamieszkania, tak naprawdę zmienia się znacznie więcej. Temu wydarzeniu towarzyszą duże emocje, ale i obowiązki. Już sama decyzja o zmianie miejsca przysparza nam sporo problemów i stresu. Stajemy przed trudnym wyborem – co zabrać i jak się spakować? Dlatego niezwykle ważne jest to, aby nasza przeprowadzka była dobrze zorganizowana.

Od czego zacząć? 

W tej sytuacji możemy wybrać dwie opcje: skorzystać z usług firmy od przeprowadzek lub zrobić to na własną rękę. W pierwszym przypadku zależy nam na specjalistycznej pomocy, doradztwie i optymalizacji kosztów. Z takich firm najczęściej korzystają osoby, które przeprowadzają się do innego miasta lub dalszej dzielnicy. W momencie, gdy nasz nowy dom leży kilka ulic dalej, możemy sami poradzić sobie z przewozem lub przeniesieniem rzeczy. Jednak, aby to zrobić należy się spakować. Niestety, bardzo często okazuję się, że nie jest to łatwe i szybkie zadanie.

Pakowanie 

  1. Przed rozpoczęciem pakowania warto zaopatrzyć się w kartony i różnego rodzaju pudełka. Można popytać o nie w okolicznym sklepie lub zakupić w Internecie. Solidne kartony to najlepsze rozwiązanie dla ciężkich rzeczy. Poza tym zmieści się w nich znacznie więcej niż w workach czy reklamówkach.
  2. Zacznij pakować się odpowiednio wcześniej. To pozwoli Ci dokonać selekcji niepotrzebnych lub starych rzeczy. Dopiero podczas przeprowadzki jesteśmy w stanie zauważyć, ile rzeczy zgromadziliśmy w naszym domowym zaciszu.
  3. Przy pakowaniu pamiętaj, aby umieszczać rzeczy tematycznie. Książki, naczynia, ubrania, ozdoby – wszystko powinno znaleźć się w osobnym pudle. Każdy karton podpisz, dzięki czemu łatwo będzie Ci wypakować się w nowym miejscu. Warto jednak ciężkie rzeczy rozkładać na kilka pudełek, aby nie obciążać kręgosłupa przy przenoszeniu.
  4. W wolne miejsca w kartonach możemy włożyć ręczniki, ściereczki lub misie pluszowe. Dzięki temu nic nam się nie potłucze i nie porysuje.
  5. Przed pakowaniem poduszek i pościeli najlepiej kupić worki próżniowe, które nie gromadzą powietrza. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić dużo miejsca.

Meble

O ile drobne przedmioty i akcesoria możemy spakować w wygodne pudełka, tak w przypadku mebli jest to niemożliwe. W trakcie transportu mebli, musimy zadbać o to, aby były  odpowiednio zabezpieczone. Co to znaczy?

  1. Przed rozpoczęciem pakowania, trzeba pozbyć się wszystkich rzeczy z wnętrza szaf, biurek i łóżek. Meble same w sobie są bardzo ciężkie a dodatkowe przedmioty tylko dodają im wagi.
  2. Wszystkie meble zabezpieczamy tekturą, kocem lub folią bąbelkową, a najlepiej należy je dokładnie owinąć folią stretchową.

Przy transporcie przedmiotów o dużych gabarytach najlepiej skorzystać z pomocy firmy od przeprowadzek lub taksówki bagażowej. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli zdecydujesz się na taką usługę, pakowanie leży po Twojej stronie. Zaplanuj, wybierz i podejdź do tego z głową. Dzięki temu przeprowadzka nie będzie kojarzyła Ci się ze zmęczeniem i stresem.